2024-04-15

Paukščių gripas

Praeitą savaitę vyko Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC), Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) ir Europos Sąjungos etaloninės laboratorijos (EURL) organizuotas paukščių gripo darbo grupės susitikimas, kurio metu buvo pristatyta aktuali informacija apie paukščių gripą.

EFSA ir ECDC pristatė išsamią analizę apie galimus paukščių gripo pandemijos veiksnius, susidariusius visame pasaulyje. Ekspertai pabrėžė, kad kai kurios gyvūnų rūšys, ypač audinės ir lapės, gali būti potencialūs viruso plitimo veiksniai, nors perdavimas tarp žinduolių dar nepatvirtintas. Be to, įvardinta, jog ūkiuose auginami gyvūnai gali veikti kaip pernešimo priemonės. Ekstremalūs oro reiškiniai ir klimato kaita taip pat gali turėti įtakos ligos plitimui, paveikdami laukinių paukščių ekologiją ir demografiją.

Susitikimo metu buvo akcentuojami svarbūs aspektai, tokie kaip paukščių gripo virusų perskirstymas, mutacija ir jų potencialus prisitaikymas žinduoliams, įskaitant žmones. Siekiant sumažinti viruso plitimą, buvo aptariamos rizikos vertinimo priemonės ir siūlomos prevencinės strategijos. Tarp siūlomų būdų įgyvendinant prevencines priemones buvo išskirtos: gyvūnų ir žmonių sektorių bendradarbiavimo skatinimas, greitos diagnostikos užtikrinimas, naminių paukščių skiepijimo galimybė ir efektyvi komunikacija tarp įvairių susijusių tikslinių auditorijų,

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) Veterinarijos rizikos vertinimo skyriaus vedėjas Dr. Eugenijus Jacevičius išskyrė, kad šis susitikimas pabrėžė būtinybę imtis veiksmų ne tik nacionaliniu, bet ir Europos lygmeniu, siekiant efektyviai kontroliuoti ir sumažinti paukščių gripo plitimo riziką.

NMVRVI Serologinių bei Molekulinės biologijos ir GMO tyrimų skyriuose yra atliekami paukščių gripo tyrimai. Šiais metais ištirta 210 mėginių paukščių gripo atžvilgiu, iš kurių nustatytas 1 teigiamas mėginys laukinių paukščių tarpe.