Pagal Įstatymą pažeidimas – įstaigoje galbūt rengiama, daroma ar padaryta nusikalstama veika, administracinis nusižengimas, tarnybinis nusižengimas ar darbo pareigų pažeidimas, taip pat šiurkštus privalomų profesinės etikos normų pažeidimas, mėginimas nuslėpti minėtą pažeidimą ar kitas grėsmę viešajam interesui keliantis arba jį pažeidžiantis teisės pažeidimas, apie kuriuos informaciją apie pažeidimą pateikiantis asmuo sužino iš savo turimų ar turėtų tarnybos, darbo ar sutartinių (konsultavimo, rangos, subrangos, stažuotės, praktikos, savanoriškos veiklos ir pan.) santykių su šia įstaiga arba įdarbinimo arba įdarbinimo ar kitų iki sutartinių santykių metu.
Informacija apie pažeidimus teikiama siekiant apsaugoti viešąjį interesą. Informacijos pateikimas siekiant apginti išskirtinai asmeninius interesus nelaikomas pranešimu.
Pagal Įstatymą informacija apie pažeidimus teikiama dėl:
Informaciją apie pažeidimą galite pateikti šiais būdais:
❖ Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute per vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą (vidinį kanalą) - elektroninio pašto adresu [email protected];
❖ rekomenduojame pranešimą teikti užpildant šią Pranešimo apie pažeidimą formą,
❖ arba laisvos formos pranešimu, nurodant kas, kada, kokiu būdu ir kokį pažeidimą rengiasi daryti, daro ar padarė ir pan.; sužinojimo apie pažeidimą datą ir aplinkybes; savo vardą, pavardę, asmens kodą, darbovietę, kontaktinius duomenis: elektroninio pašto adresą ir kitus duomenis ryšiui palaikyti (kaip ir kada su juo geriausia susisiekti); nurodant, kad ši informacija teikiama vadovaujantis Pranešėjų apsaugos įstatymu.
❖ Tiesiogiai vyriausiajam specialistui, atsakingam už korupcijai atsparios aplinkos kūrimą Edmundui Sakalauskui telefono numeriu +370 5278 04 70.
❖ Tiesiogiai prokuratūrai el. paštu [email protected]:
❖ Viešai:
Viešai informacija apie pažeidimą gali būti teikiama, siekiant pranešti apie gresiantį pavojų žmonių gyvybei, visuomenės sveikatai ar aplinkai, kai siekiant užkirsti kelią tokiai grėsmei būtina imtis skubių veiksmų ir dėl laiko stokos nėra galimybių apie pažeidimą pranešti kitais būdais arba kitais būdais pranešus apie pažeidimą nebuvo laiku imtasi reikiamų veiksmų.( Viešai informaciją apie pažeidimą pateikęs asmuo, siekdamas gauti įstatyme nustatytas pranešėjams taikomas garantijas, su prašymu turi kreiptis į kompetentingą instituciją. Viešai informaciją apie pažeidimą pateikusiam asmeniui netaikomos šio įstatymo 3 straipsnio 3 dalies nuostatos, taip pat šio įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodyta priemonė.)
Išsamesnę teisinę informaciją apie pažeidimus įstaigose pranešusių asmenų teises ir pareigas, jų teisinės apsaugos pagrindus ir formas, taip pat šių asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemones, siekiant sudaryti tinkamas galimybes pranešti apie teisės pažeidimus ir užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją bei atskleidimą galima rasti Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatyme.
Siekiant veiksmingai įgyvendinti Pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ yra patvirtinti:
Aktualią informaciją apie pranešimų pateikimą ir pranešėjų apsaugą galite rasti Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros pranešėjams skirtame tinklalapyje pranesktiesa.lt. Šiame tinklalapyje rasite gaires pranešėjams, dažnai užduodamus klausimus ir kitą aktualią informaciją.